METROLOG W2021 
   METROLOG W2021 
Program METROLOG je spolehlivý nástroj na evidenci, kalibraci a výpočet způsobilosti všech druhů měřidel. První instalace programu byla již v roce 1994. Od ní se již provedlo 280 instalací programů v mnoha oblastech průmyslu v Čechách i na Slovensku a je velkým pomocníkem podnikových metrologů a pracovníků kvality. Je určen pro pracovníky metrologických oddělení podniků a organizací, aby jim významně ulehčil práci při sestavování podnikové evidence měřidel, pomáhal jim sledovat termíny platných kalibrací, připravoval seznamy měřidel, která se mají v brzké době předat na metrologické středisko nebo pověřené organizaci na pravidelnou kalibraci.

EVIDENCE
Každé měřidlo má založenu svoji kartu, ve které jsou uchovány přehledně ty nejdůležitější informace o vlastním měřidle, jeho umístění, uživateli včetně historie použití. Vždy jsou k dispozici všechny předchozí kalibrace včetně jejich naměřených úchylek. Množství vyhledávacích funkcí umožní spolehlivě a rychle najít měřidlo a zobrazit o něm potřebné údaje. Při zahájení práce je automaticky otestována databáze na měřidla, která budou mít konec platnosti kalibrace a jsou vybrána do tiskové sestavy.

KALIBRACE
Kalibrace měřidla se v programu METROLOG provádí pomocí speciálních postupů kalibrací válcových, třmenových nebo závitových kalibrů včetně automatického výpočtu jejich mezních rozměrů, posuvek, mikrometrů, číselníkových úchylkoměrů, válcových nebo rovnoběžných koncových měrek, úhloměrů, časových stopek, tlakoměrů nebo množstvím rozličných druhů elektrických přístrojů a multimetrů. Uživatel programu provádí kalibrační postup podle svých možností a zvyklostí, aby výsledek byl podle jeho představ. Pokud se mu z ekonomických důvodů nevyplatí pořizovat si vlastní podnikové etalony, program METROLOG spolupracuje i při externích kalibracích a zaznamená nejdůležitější údaje o měřidle do své databáze včetně možnosti uchovat a zobrazit originální kalibrační list. Pro zjišťování nezkalibrovaných měřidel slouží buď úvodní test, který automaticky prověří platnost všech zkalibrovaných měřidel nebo další výběry, které jsou nastaveny programem nebo si je uživatel sestaví podle svých požadavků. Množství nejrůznějších výběrů určitě uspokojí všechny, kteří chtějí mít přehled o všem co je důležité v podnikové metrologii.

ZPŮSOBILOST
Další součástí programu je modul na výpočet způsobilosti měřidel. Měřidlo je konfrontováno s budoucím konkrétním rozměrem a tolerancí výrobku, který má podle technologického postupu kontrolovat. Metoda výpočtu podle standardů f. Bosch (koeficienty Cg a Cgk) prověří přesnost měřidla a jeho linearitu, metoda MSA (R&R) ostatní parametry jako je opakovatelnost, srovnatelnost a reprodukovatelnost. Atributivní měřidla (kalibry a jiná indikační zařízení) jsou vyhodnocovány jinou speciální metodou dle VDA 5 nebo metodou Risk dle MSA – čtvrté vydání, která prověří vhodnost nasazení těchto měřidel. Metoda M3 je zaměřena na měřidla v automatických linkách bez vlivu obsluhy. Pro hodnocení 3D měřících strojů je připravena metoda vyhodnocení dle VDA5. Ve vyhodnocení je zařazena metoda pro vyhodnocení neopakovatelného měření S3, V3 (trhací stroje apod.) Do databáze jde umístit i externí výpočet jiným sw pro zjišťování způsobilosti měřidel.

Program METROLOG pracuje v síťovém provedení a má několik úrovní přístupových práv, která zabezpečují přesně vymezené možnosti uživatelů programu. Je možné ho samozřejmě provozovat pouze i na jednom lokálním PC.

Program METROLOG je vyvíjen a prodáván od roku 1994 a v současné době je v provozu 280 instalací. Uživateli např. jsou Aero Vodochody a.s., Aisan Industry Czech, s.r.o.Louny, AIR ČENKOV, a.s., BIS Czech, s.r.o. Ústí nad Labem, CARL ZEISS spol. s r.o.Praha, Continental Automotive Czech Republic s.r.o. Brandýs nad Labem, Continental Trutnov, Continental Adršpach, Continental Barum, Čerozfrucht s.r.o. Nehvizdy, ČKD KOMPRESORY, a.s. DAKO – CZ, a.s. Třemošnice, DEKRA Automobil a.s., Praha, ELITEX Machinery, s.r.o. Kdyně, Strojírny Kohout Kdyně, KDS Sedlčany, Hayes Lemmerz Alukola,s.r.o. Ostrava, Metra Blansko, a.s., Hella-Behr s.r.o. Mnichovo Hradiště, Ingersoll-Rand Equipment Manufacturing Czech Republic s.r.o. Kolín, ITT Holdings Czech Republic s.r.o. Ostrava, ITW Pronovia s.r.o., Koyo Steering Systems Czech,s.r.o.Plzeň, Pražská teplárenská a.s., Obchodní tiskárny Kolín a.s., Janka Radotín a.s., MTH Praha a.s., Teplárna Ústí nad Labem, Technometra Český Brod s.r.o., TES Vsetín s.r.o., TONAVA, a.s. Úpice, ISS Vsetín, Kasper Kovo s.r.o. Trutnov, , VOP Nový Jičín, Výtahy Schindler Praha, ZKL VUVL, a.s. Brno, Všeobecná fakultní nemocnice Praha, a.s., Wikov MGI a.s. Hronov, KUKA Automation ČR s.r.o., Faurecia Automotive Czech Republic s.r.o., Yanfeng Czechia Automotive Interior Systems s.r.o., Sklopan Liberec, Adast Systems, a.s., Chemoplast a.s.Slévárna HEUNISCH, s.r.o., DEMOAUTOPLAST s.r.o., XZB (Europe) s.r.o. atd.

Ze Slovenska to jsou ZF Slovakia s.r.o. Trnava a Levice, AVC Raková a.s., Edscha Slovakia s.r.o. Velký Meder, Chemstroj s.r.o. Strážske, C2i s.r.o. Dunajská Streda, Brückner Slovakia s.r.o., atd.

Pro možnosti výuky a na středních a vysokých školách je program předáván zcela zdarma. Současnými uživateli jsou školy: SPŠ Strojní Chrudim, TU v Liberci Fakulta strojní, ČVUT Praha - fakulta strojní, VOŠ , SPŠ a OA Čáslav, SPŠ Dopravní, SOU a Učiliště, a.s., Střední škola technická, OPAVA. a Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Příbram.

Pro lepší představu o práci programu METROLOG si můžete prohlédnout připravené obrázky z důležitých částí programu. Můžete si také stáhnout si do svého počítače Demoverzi nebo Návod k obsluze. Pošlete pouze kontaktní e-mail (uveďte prosím název firmy a kontaktní osobu) na tuto adresu: mjakub@metrolog.cz. Obratem Vám zašleme přístupový kód na stažení instalačních souborů.

METROLOG W2021 – upgrade 
V nové verzi MW2021 je v kartě měřidla funkce na jednoduché převedení měřidla do jiné databáze.
Výběr měřidel podle různých podmínek je nyní umožněn volitelně z různých databází měřidel.
Ve výpočtech způsobilosti je nově zavedeno vyhodnocení 3D měřících strojů dle VDA5. Dále je zlepšeno vyhledávání již vytvořených případů způsobilosti měřidel.
V režimu multivýběr je přidaná ikona na aktivaci resp vypnutí barevného označení sloupců pro vizualizaci nezkalibrovaných měřidel.

Ing. Miroslav Jakub
Tichá 855, 250 02  Stará Boleslav
tel.: 608 763 753
e-mail:
mjakub@metrolog.cz

Viktor Houdek
Sádovská 546/6, 198 00 Praha 9 - Kyje
tel.: 725 585 144
e-mail:
vhoudek@metrolog.cz

© METROLOG 1994-2021